Elvenarerne

Opgaver:

1 – Forsk i avancerede spejdere – Belønning 28K mana
2 – Rekrutter en kæmpe mængde enheder – 1 stk. Tidslinje rune
3 – Brug 10 VP – Belønning 1 rune skår
4 – Køb 8 VP – Belønning 2 Fascinerende berigelser
6 – Forsk i Rådsal – Smia Rune
7 – Accepter 2 tilbud fra spiller eller Grossist – Forsknings VP
8 – Køb 5 VP – 2 x 5 tidsreduktion
9 – Saml 3 Formulare – 30 k Mana
10 – Få 600 Formular Fragmenter – 1 Magisk produktion
11 – Fremstil 10 drikkevarer – 2 timers Tidsreduktion 2 timer
12 – Forsk i Elver Akademi – 1 stk. Royal restaurering
13 – Hav et Elver Akademi på niveau 1 > – 1 stk. 25% forsynings-overskud
14 – Indsaml 2000 ideer fra Elver akademi – 1 stk. møntregn 25%
15 – Fremstil 12 stk. T1 BOOST vare (3 timer) – 1 stk ødelagt skår
16 – Giv nabohjælp 5 gange – forhistorisk viden 5VP
17 – Forsk i Elver atelier – 1 x 14 timers reduktion
18 – Forsk i Landbrug – 32 k Mana
19 – Forsk i Fabrikker – Forhistorisk Viden 1 x 10
20 – Saml Forsyninger 459 k. – 1 ødelagt Skår
21 – Have Atelier , Fabrik , Landbrug på level, 1 > – 1 Fascinerende berigelse
22 – Fremstil Brød X 18 og Indkøbskurv X 5 – 8 tm. Tidsreduktion
24 – Salm 5 formularer – 1 Magisk Produktion
25 – Forsk i Visdoms Kammer – 1 14 tm. Tidsreduktion
26 – Fremstil Værktøjskasser X 8 – 2 x Inspirerende Meditation
27 – Forsk i forbedret Visdoms-Kammer – 34 k. Mana
28 – Hav et Visdoms-Kammer på level 2 > – 1 x 8 tm. Tidsreduktion
29 – Få 10 Relikvier – 1 Ødelagt Skår
30 – Forsk i forbedret Rådsal – 2 x 5 tm. Tidsreduktion
31 – Indsaml eller brug formularer 5 gange – 1 Magisk produktion
32 – Hav en rådssal på niveau 3 eller højere – Forhistorisk viden 1 x 10

Quest NameQuest RequirementCan Decline?Other
1Reaching out to new landsResearch Advanced ScoutsNo28000 
2Strange visitorsRecruit a huge amount of UnitsNo1x 
3Strange visitorsSpend 10 Knowledge PointsNo1x 
4Strange visitorsBuy 8 Knowledge PointsNo2x 
5Strange visitorsResearch Council HallNo1x 
6Strange visitorsHave a Council Hall at level 1 or higherNo1x  14 hours
7Visit of The AscendedAccept 2 trade offers from Players or the WholesalerNo1x  10
8Visit of The AscendedBuy 5 Knowledge PointsNo2x  5 hours
9Visit of The AscendedGain 3 Enchantment itemsNo30000 
10Visit of The AscendedGain 600 Spell FragmentsNo1x 
11Visit of The AscendedProduce Beverages 10 timesNo2x  2 hours
12Disciples of the ElvenarResearch Academy of the ElvenarNo1x 
13Disciples of the ElvenarHave an Academy of the Elvenar at level 1 or higherNo1x  25%
14Disciples of the ElvenarCollect 2000 Ideas from the Academy of the ElvenarNo1x  25%
15Disciples of the ElvenarProduce [Tier 1 Boost][3 hr] 12 timesNo1x 
16Disciples of the ElvenarGive Neighborly Help 5 timesNo1x  5
17Disciples of the ElvenarResearch Atelier of the ElvenarNo1x  14 hours
18Disciples of the ElvenarResearch Agriculture of the ElvenarNo32000 
19Disciples of the ElvenarResearch Factory of the ElvenarNo1x  10
20Disciples of the ElvenarGain a big amount of SuppliesNo1x 
21Disciples of the ElvenarHave an Atelier of the Elvenar at level 1 or higher
Have an Agriculture of the Elvenar at level 1 or higher
Have a Factory of the Elvenar at level 1 or higher
No1x 
22Disciples of the ElvenarProduce Bread 18 times
Produce Basket of Groceries 5 times
No1x  8 hours
23Disciples of the ElvenarCollect 10 RelicsNo1x 
24Disciples of the ElvenarResearch Vault of WisdomNo1x  14 hours
25Disciples of the ElvenarHave a Vault of Wisdom at level 1 or higherNo1x  10
26Disciples of the ElvenarProduce 8 ToolboxesNo2x 
27Disciples of the ElvenarResearch Improved Vault of WisdomNo34000 
28Disciples of the ElvenarHave a Vault of Wisdom at level 2 or higherNo1x  8 hours
29Disciples of the ElvenarGain 15 RelicsNo1x 
30Disciples of the ElvenarResearch Improved Council HallNo2x  5 hours
31Disciples of the ElvenarGain or Use Enchantments 5 timesNo1x 
32Disciples of the ElvenarHave a Council Hall at level 3 or higherNo1x  10
33Disciples of the ElvenarResearch Elvenar Style Main HallNo3x 
34Disciples of the ElvenarHave a Main Hall at level 34 or higherNo1x  8 hours
35Disciples of the ElvenarRecruit a huge amount of UnitsNo1x 
36Disciples of the ElvenarResearch Improved Dwarven Steel ManufactoryNo36000 
37Disciples of the ElvenarResearch Improved Elemental Marble ManufactoryNo1x  14 hours
38Disciples of the ElvenarResearch Improved Growing Planks ManufactoryNo1x 
39Disciples of the ElvenarHave one of these Manufactories at level 28 or higher:
Dwarven Steel, Elemental Marble or Growing Planks.
No1x  8 hours
40Disciples of the ElvenarGain 10 Vision VaporNo1x  10
41Disciples of the ElvenarGain a fair amount of [T1 Boost]No2x 
42Disciples of the ElvenarProduce Beverages 30 timesNo1x 
43Disciples of the ElvenarResearch Improved Elvenar Style ResidencesNo1x  8 hours
44Disciples of the ElvenarHave a Residence at level 35 or higher OR
Have a Premium Residence at level 15 or higher
No1x  10
45Disciples of the ElvenarUse Enchantments 5 timesNo38000 
46Disciples of the ElvenarResearch Improved Elvenar Style Main HallNo1x  14 hours
47Disciples of the ElvenarHave a Main Hall at level 35 or higherNo1x 
48Disciples of the ElvenarProduce Advanced Tools 20 timesNo1x  15
49Disciples of the ElvenarResearch Ascending StreetNo1x  8 hours
50Disciples of the ElvenarHave 10 Ascending StreetsNo1x  10
51Disciples of the ElvenarBuy 10 Knowledge PointsNo1x  14 hours
52Disciples of the ElvenarResearch Ancient Wonders of the ElvenarNo1x 
53Disciples of the ElvenarSell the Council Hall.
If you have already sold it, you can sell any type of Portal.
No200 
narKPCoinsSuppliesMoonstonePlatinumTree
Gum
ObsidianArcane
Ink
Royal
Velvet
Silly
Soap
Alloy
Shrooms
Cosmic
Bismuth
ManaOrcsIdeasWorkforceSculpturesConstructsCrystal
Balls
DesignsLiving
Paintings
PlantsYour Race
Collections
Your Race
Manifests
ther Race
Collections
Onar KP Coins Supplies Moonstone Platinum Tree
Gum Obsidian Arcane
Ink Royal
Velvet Silly
Soap Alloy
Shrooms Cosmic
Bismuth Mana Orcs Ideas Workforce Sculptures Constructs Crystal
Balls Designs Living
Paintings Plants Your Race
Collections Your Race
Manifests Other Race
Collections Other Race
Manifests
Advanced Scouts 85 20,000,000 3,000,000 80,000 75,000 55,000
Squad Size Upgrade 52* 20 10,000,000 1,000,000 30,000
Council Hall 85 35,000,000 2,500,000 75,000 80,000 70,000
Flow of Magic Statue* 10 5,000,000 500,000 100,000
Squad Size Upgrade 53* 20 15,000,000 1,500,000 32,000
Academy of the Elvenar 100 35,000,000 3,000,000 95,000 90,000 55,000
Dolphin Fountain* 10 6,000,000 500,000 100,000
Factory of the Elvenar 90 100,000 90,000 80,000 90,000 90,000
Agriculture of the Elvenar 90 105,000 95,000 70,000 175,000
Atelier of the Elvenar 90 100,000 95,000 75,000 175,000
Elvenar Style Barracks 95 275,000 10,000 10,000
Vault of Wisdom 110 250,000 10,000 10,000
Elvenar Harp Player Statue 95 270,000 10,000 10,000
Elvenar Style Amory 100 355,000 5,750 5,250
Squad Size Upgrade 54* 25 20,000,000 2,000,000 50,000
Improved Vault of Wisdom 115 345,000 5,500 5,500
Elvenar Style Residences 100 350,000 5,250 5,750
Diverse Mercenary Camp 105 190,000 165,000 2,200 5,850 5,250
Improved Council Hall 125 235,000 5,200 5,200 5,800 5,800
City Expansion 46* 100 225,000 5,700 2,750 4,900
Elvenar Style Workshops 110 200,000 155,000 3,500 5,700 4,150
Forest Warden 100 170,000 6,300 7,000 6,800
Improved Academy of The Elvenar* 25 30,000,000 2,000,000 500,000
Advanced Vault of Wisdom* 30 20,000,000 3,000,000 500,000
Elvenar Style Main Hall 130 160,000 165,000 6,300 7,150 7,350
Vallorian Champion 110 125,000 120,000 115,000 8,500 8,500
Improved Dwarven Steel Manufactory 125 215,000 8,600 8,750 8,500
Improved Elvenar Marble Manufactory 125 210,000 6,200 6,100 7,000 7,000
Improved Growing Planks Manufactory 125 205,000 8,700 8,500 8,750
Frog Prince 115 240,000 6,850 7,100 6,300 6,400
Improved Elvenar Style Residences 135 280,000 8,750 8,850 8,700
Wolf Shrine 125 260,000 8,500 8,750 8,800
Squard Size Upgrade 55* 30 30,000,000 3,000,000 75,000
Improved Elvenar Style Workshops 125 210,000 8,800 2,700 8,750 7,500
Improved Elvenar Style Main Hall 140 170,000 190,000 8,500 8,900 8,850
City Expansion 47* 130 215,000 220,000 8,900 8,900 8,800
Ascending Street 130 220,000 8,900 8,800 8,900
Ancient Wonders of the Elvenar 150 1,500,000 9,000 9,000 9,000 9,000
Totals 3,530 226,000,000 22,000,000 195,000 175,000 185,000 525,000 525,000 525,000 1,945,000 1,750,000 2,165,000 2,700,000 187,000 265,000 265,000 10,000 10,000 10,000 10,000 10,000 10,000 90,800 93,200 135,250 90,900
= optional research ther Race
Manifests
Advanced Scouts8520,000,0003,000,00080,00075,00055,000
Squad Size Upgrade 52*2010,000,0001,000,00030,000
Council Hall8535,000,0002,500,00075,00080,00070,000
Flow of Magic Statue*105,000,000500,000100,000
Squad Size Upgrade 53*2015,000,0001,500,00032,000
Academy of the Elvenar10035,000,0003,000,00095,00090,00055,000
Dolphin Fountain*106,000,000500,000100,000
Factory of the Elvenar90100,00090,00080,00090,00090,000
Agriculture of the Elvenar90105,00095,00070,000175,000
Atelier of the Elvenar90100,00095,00075,000175,000
Elvenar Style Barracks95275,00010,00010,000
Vault of Wisdom110250,00010,00010,000
Elvenar Harp Player Statue95270,00010,00010,000
Elvenar Style Amory100355,0005,7505,250
Squad Size Upgrade 54*2520,000,0002,000,00050,000
Improved Vault of Wisdom115345,0005,5005,500
Elvenar Style Residences100350,0005,2505,750
Diverse Mercenary Camp105190,000165,0002,2005,8505,250
Improved Council Hall125235,0005,2005,2005,8005,800
City Expansion 46*100225,0005,7002,7504,900
Elvenar Style Workshops110200,000155,0003,5005,7004,150
Forest Warden100170,0006,3007,0006,800
Improved Academy of The Elvenar*2530,000,0002,000,000500,000
Advanced Vault of Wisdom*3020,000,0003,000,000500,000
Elvenar Style Main Hall130160,000165,0006,3007,1507,350
Vallorian Champion110125,000120,000115,0008,5008,500
Improved Dwarven Steel Manufactory125215,0008,6008,7508,500
Improved Elvenar Marble Manufactory125210,0006,2006,1007,0007,000
Improved Growing Planks Manufactory125205,0008,7008,5008,750
Frog Prince115240,0006,8507,1006,3006,400
Improved Elvenar Style Residences135280,0008,7508,8508,700
Wolf Shrine125260,0008,5008,7508,800
Squard Size Upgrade 55*3030,000,0003,000,00075,000
Improved Elvenar Style Workshops125210,0008,8002,7008,7507,500
Improved Elvenar Style Main Hall140170,000190,0008,5008,9008,850
City Expansion 47*130215,000220,0008,9008,9008,800
Ascending Street130220,0008,9008,8008,900
Ancient Wonders of the Elvenar1501,500,0009,0009,0009,0009,000
Totals3,530226,000,00022,000,000195,000175,000185,000525,000525,000525,0001,945,0001,750,0002,165,0002,700,000187,000265,000265,00010,00010,00010,00010,00010,00010,00090,80093,200135,25090,900

* = optional research


Gå i gang med at taste din søgning herover og tryk enter for at søge. Tryk ESC for at annullere.

Tilbage til toppen